bgsr

Centar za kulturu Dimitrovgrad

Град уметника

 

Димитровград (до 1950. године Цариброд) je град са богатом културном традициjом. Специфичан je по много чему. Али оно, што гости увек примећују, а што je за домаће свакодневница, je велики броj оригиналних уметничких дела, кoja се могу наћи на сваком углу у граду. Слике познатих уметника могу се видети у сваком дому, у школама, организациjама, предузећима, чак и на сасвим неубичаjеним местима, каква су кафане и ресторани. galerija

Велики броj догађаjа током ХХ века од значаjа за град, потврђуjу епитет коjи он носи - град уметника. Све образовне и културне институциjе у Димитровграду постоjе више од века и имале су одлучуjућу улогу у развоjу града и културне делатности у њему. Заувек ће остати записана имена педагога и наставника из ликовног образовања, за које се везуjу почеци уметничког живота: Георги Машев (1913-1919), Владимир Соколов (1920-1928), Љубен Белмустаков (1941-1944), Слободан Сотиров (1948-1949), Иван Петров (1947-1952), Никола Денков (1960-2000), Димитар Илиjев (1978- 2000).

Из Царибродских школа непознатим, али пуним изазова путевима кренули су: Петар Дојчинов, Никола Антов, Георги Георгиjев, Милорад Геров, Веселин Денков, Младен Тотов, Зорица Николов-Костић, Иван Колев, Љубомир Ђуров, Богдан Николов, Георги Гоцев, Никола Денков, Методи Петров, Иван Петров, Слободан Сотиров, Гроздан Велев, Милован Велков, Новица Младенов и др. Уметничко образовање они стичу у средњим и вишим школама у Београду и Скопљу, као и на уметничким академиjама у Београду, Софиjи, Приштини ...

У последњих неколико децениjа на домаћој, али и међународноj сцени појављује се ново поколење димитровградских уметника. Свогом оригиналношћу и препознатљивом техником они привлаче пажњу, како друштва, тако и професионалних критичара. Meђy њима се истичу имена: Перице Донкова, Георгиjа Jосифова, Мирjане Денков, Бранка Бишчана, Велче Велчева, Димитра Илиjева, Димитра Димитрова, као и Чедомира Илиjева, Небоjше Милчева, Милована Пенкова, Бранислава Нејкова, Даниjеле Гаков, Радмиле Миткове, Георгиjа Димитрова, Елице Донков-Ашанин, Бранка Николова, Душана Николова, Ирене Илиjев, Миће Митића, Бранислава Бошковића ... Њихов пут прате и млади димитровградски уметници, коjи су на академијама у земљи и иностранству.

Развоjу уметничког живота у граду огроман допринос дала je и Међународна ликовна колониjа „Погановски манастир“, основана 1993. године, као и отварање Градске галериjе 1995. године. Изузетно вредна колекциjа уметничких слика, дела око 150 уметника, учесника колониjе, из десетак Европских и прекоокеанских држава, као и 15-ак изложби годишње у Градској галериjи у Димитровграду, резултат су богатог уметничког живота у „граду уметника". Историчарима уметности остаје да покушаjу да протумаче предивни и изузетно интересантан феномен овог малог града, из кога je у последњих пет децениjа потекло педесетак уметника. То je прави феномен, достоjан пажње и поштовања.